×

Atom na kompetencyjnym zakręcie?

Atom na kompetencyjnym zakręcie?

Bardzo odważnie brzmią zapowiedzi ilości małych reaktorów jądrowych (SMR), które mają odmienić oblicze naszej sieci energetycznej. Technologie faktycznie są już do kupienia ale co z kompetencjami. Ktoś musi te inwestycje projektować, prowadzić, odbierać, eksploatować. Specjalistów zaś, również na rynkach światowych jak na lekarstwo. Do tego dochodzi globalne „moda” na SMR-y więc grozi nam sukces na miarę pamiętnego miliona samochodów elektrycznych. Tym bardziej cieszy, że problem został dostrzeżony. 28 września w KEZO Centrum Badawczym PAN w Jabłonnie pod Warszawą odbędzie się Kongres Przyszłości poświęcony nowym kompetencjom i specjalizacjom. Organizowany z inicjatywy MEN zgromadzić ma przedstawicieli liczących się w atomowej i technologicznej grze firm i środowisk, zresztą nie tylko. Obecność i aktywność zapowiedzieli między innymi Minister Edukacji, przedstawiciele PAN, Instytutu Łukasiewicza, uczelni technicznych, prezesi Orlenu, Synthos Green Energy, Polskich Elektrowni Jądrowych, Agencji Badań Medycznych czy PGE.

Prezes odpowiadającej za techniczną organizację Kongresu  Ekopark S.A. Robert Olejnik jest umiarkowanym optymistą:

– Technologie SMR-owe są obecnie na światowym topie – wyjaśnia w trakcie krótkie telekonferencji – jesteśmy skazani na zakup technologii bo jej nie posiadamy. To nas będą szkolić, to nam będą sprzedawać kolejne komponenty. Jednak wielką szansą nie tylko dla polskich firm ale i dla kraju jest zajęcie pozycji lidera kompetencyjnego w dziedzinach integracji systemów SMR z OZE, magazynami energii i tradycyjną infrastrukturą energetyczną. By takie kadry stworzyć i rozbudowywać konieczna jest aktywność państwa. Będziemy przekonywać, iż powinien powstać ośrodek treningowo-badawczy, który szkolić będzie specjalistów od integrowania tych systemów oraz dbać o merytoryczne podstawy nowych kierunków studiów uniwersyteckich i doktoranckich. Trzeba wykorzystać posiadany potencjał, chociażby obiekt w którym odbędzie się Kongres. KEZO CB PAN to nowoczesne żywe laboratorium technologii OZE i magazynowania energii. Jego rozbudowa o mały reaktor SMR stworzyłoby unikalny na skalę światową kompleks badawczo-szkoleniowy. W opinii naszych specjalistów wystarczyłby reaktor kilkukrotnie mniejszy od SMR-ów planowanych do budowy chociażby przez Orlen. To mogłaby być furtka do zajęcia znaczącej pozycji na światowym rynku atomistyki i zabezpieczenie specjalistów dla krajowych inwestorów w energetykę jądrową. Dlatego cieszy nas zapowiedź, mimo gorączki przedwyborczej udziału w Kongresie mocnej reprezentacji rządowej.

Trudno prezesowi Olejnikowi odmówić tu racji. Niszowe technologie, w tym energetyka atomowa to biznesowa szansa zarówno dla dużych jak i małych graczy. Świadczy o tym chociażby pozycja Ekoparku S.A., który rozwijając współpracę międzynarodową w ramach grupy SYNERGOATOM, której jest współzałożycielem stawia na nowe kompetencje i integracje technologii właśnie.