×

Wirus technologiczny? energia odnawialna

Wirus technologiczny? energia odnawialna

Epidemia a trendy gospodarcze 2020/2021

„Nic już nie będzie takie samo” – wielu analityków powtarza tę sentencję z upodobaniem. Ale dlaczego? Trudno doszukać się jednak bardziej wnikliwej analizy. Obok powyższego determinizmu pojawia się wiele absurdalnych prognoz, które postaram się nieco wyprostować:

„Czeka nas kryzys na rynku fotowoltaiki i energii odnawialnej” – nic bardziej mylnego. Efektem pandemicznej paniki będzie wzmożona tendencja do poszukiwania bezpieczeństwa energetycznego i to nie tylko w wymiarze makro ale i mikro. We wszystkich segmentach obok instalacji typu panele słoneczne czy turbiny wiatrowe zagoszczą masowo magazyny energii (w tym przydomowe). Do zastosowań domowych będą to zwykle baterie litowo-jonowe lub kwasowe, do budownictwa wielkoformatowego i przemysłowego baterie przepływowe. Te ostatnie staną się stałem elementem farm wiatrowych i solarnych oraz ze względów bezpieczeństwa i trwałości(niepalność i kilkudziesięcioletni okres użytkowania) zawłaszczą sektor budowlany i energetyczny (magazyny stabilizujące). Medialne wizje objętych kwarantanną elektrowni działają na praktyczne zmysły inwestorów. Wszak solary i turbiny to ekologia ale przede wszystkim bezpieczeństwo właśnie.

Gdy świat energetycznej infrastruktury stanie sparaliżowany prąd popłynie tam gdzie jest alternatywne źródło energii.

Nic więc dziwnego, że każdy kto ma własną instalację fotowoltaiki czy to na użytek własny czy przedsiębiorstwa czuć się będzie bezpieczniej. Prognozuję więc, że branża związana z alternatywnymi źródłami energii nie tylko nie popadnie w marazm ale zwiększy swoją marżowość a portfolio zamówień pęcznieć będzie testując kres wydolności sektora na rok 2021.

Przepływowe magazyny energii

Co ciekawe w nowym zapowiadającym się na szlagier segmencie przepływowych magazynów energii pierwsze ofertowania prowadzą polskie firmy technologiczne. Dużą aktywność wykazuje tu konsorcjum Ekos Energy Poland (m.in. BEP S.A., Novavis S.A.,Heron Electric S.A.) oraz kontynuujący misję STAY-ON, STAY-ON Storage Engineering. Pierwsze przepływowe magazyny energii mają szansę pojawić się niedługo w topowych lokalizacjach warszawskich wysokościowców, zwiększając atrakcyjność ich oferty na trudnym „pandemicznym” runku nieruchomości poprzez podniesienie poziomu bezpieczeństwa i optymalizację energetyczną.

Autonomiczne Elektrownie Solarne (A.E.S.)

Niezależność energetyczna (lub znaczące uniezależnienie się od dużych dostawców) nie tylko nie jest już fikcją handlową ale też nie jest produktem tylko dla bogatych. Na rynku polskim pojawią się lada moment ekonomiczne oferty zintegrowanych Autonomicznych Elektrowni Solarnych (A.E.S.) w modułach od 20 KWh do 125 KWh. To pierwszy poważny krok w kierunku ewolucji polskiej energetyki w stronę systemu rozproszonego (np. model duński), dużo efektywniejszego, bezpieczniejszego i wykorzystującego możliwości optymalizacji i stabilizacji sieci w interakcji z użytkownikiem. O dostępnych systemach A.E.S. będziemy mogli obszerniej poinformować na łamach inteligentnapolska.pl już w maju bieżącego roku.