×

POLSKIE TECHNOLOGIE ŁĄCZĄ SIŁY! Nowa jakość na rynku OZE

POLSKIE TECHNOLOGIE ŁĄCZĄ SIŁY! Nowa jakość na rynku OZE

Rok 2020 to będzie pierwszy rok prawdziwego wzrostu rynku fotowoltaiki i zielonej energii. Tym bardziej cieszy, że polskie brandy nie rzucają się jedynie na kontraktowy urodzaj ale myślą także o zdobyciu rynku nie tylko krajowego poprzez budowanie oferty kompletnej. EKOS ENERGY POLAND to świeżo powstałe przy wsparcie Polskiego Programu Elektryfikacji Motoryzacji (PPEM) konsorcjum (składające się z dwóch spółek giełdowych: BEP S.A., Novavis S.A. oraz lidera branży e-mobile Heron Electric S.A.), które mamy nadzieję wytyczy nowe trendy nie tylko na rynku OZE. Polskie firmy łączą w nim siły tworząc „ciąg technologiczny” umożliwiający oferowanie produktu w postaci własnych: technologii, urządzeń i narzędzi, oprogramowania i wykonawstwa. Pierwszym rynkowym szlagierem będzie autonomiczna instalacja solarna z magazynem energii. Upraszczając, samodzielna mikro elektrownia zasilana z paneli fotowoltaicznych, która wystarczy do obsługi domu, gospodarstwa, stacji ładowania pojazdów elektrycznych itp. Istotne jest to, że nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej więc stanowi ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla inwestycji i projektów położonych w miejscach nie posiadających do sieci dostępu. Oczywiście może także z siecią współpracować i to znacznie efektywniej, dzięki magazynowi energii. W tym wypadku system optymalizacji zużycia energii pozwoli nie zaoszczędzić ale realnie na sprzedaży energii zarabiać.

Co istotne Konsorcjom będzie w sposób stały współpracować nad rozwojem i optymalizacją technologii z KEZO Centrum Badawczym PAN, jednym z najnowocześniejszych ośrodków naukowych w Europie, zajmującym się konwersją i alternatywnymi źródłami energii właśnie. Wykorzystanie do ambitnych komercyjnych zadań ultranowoczesnego zaplecza PAN to możliwość budowania przewagi technologicznej polskich firm bez inwestycji własnych w centra naukowo-badawcze.

Połączenie sił i potencjałów podmiotów posiadających samodzielnie ograniczone kompetencje i możliwości to nie tylko stworzenie nowej jakości produktowej, to także możliwość natychmiastowej komercjalizacji produktów w ramach bieżąco realizowanych inwestycji. Pierwsze efekty współpracy w ramach EKOS ENERGY POLAND wdrażane będą już II kwartale 2020 roku, co daje konsorcjum szansę na zajęcie pozycji europejskiego lidera w segmencie autonomicznych modułowych mikroelektrowni solarnych.